SC2000 COMMITTEES


COMMITTEE MEMBERS AND ORGANIZATIONS
  THANKS!

The community that comes together to put on the annual SC conference is strong, resourceful, innovative, and definitely the best collection of researchers, IT workers, administrators, and support staff imaginable. The SC2000 committee gratefully recognizes the hours of dedication and significant resources that were brought to bear to make SC2000 the best in this conference series. We also thank the organizations listed here for their support of the individuals who gave so freely of their talents to SC2000.

GENERAL CHAIR
Louis Turcotte, Rose-Hulman Institute of Technology

GENERAL VICE CHAIR
Elizabeth Schermerhorn, Fermi National Accelerator Laboratory

GENERAL DEPUTY CHAIR
Charles Slocomb, Los Alamos National Laboratory

CONFERENCE VICE-CHAIR FINANCE
Evelyn Turcotte

COMMITTEE RELATIONS CHAIR
Wendy Duke

IEEE COMPUTER SOCIETY REPRESENTATIVES
Anne Marie Kelly and Mary-Kate Rada

ACM REPRESENTATIVE
Alisa Rivkin

SC2001 LIAISON
Debby Thompson, Los Alamos National Laboratory

CONFERENCE ARRANGEMENTS
  CONFERENCE VICE-CHAIR
Mary Amiot, Northstar Event Management

Catering
Jan Hull, Los Alamos Technical Associates, Inc.
Heidi Peterson, Lawrence Livermore National Laboratory

Conference Office
Christie Salazar, Conference Office Manager, Los Alamos National Laboratory
Bridget Borchers
Dolores Roybal, Los Alamos National Laboratory

Conference Store
Gloria Montoya-Rivera, Conference Store Manager, Los Alamos National Laboratory
Michele Bianchini-Gunn, Lawrence Livermore National Laboratory
Corinne Fresquez, Los Alamos National Laboratory
Dale Reeder, National Supercomputing Applications Center
Jean Soliday, National Supercomputing Applications Center
Patrice Turcotte, Alltel
Annabelle Valdez, Los Alamos National Laboratory

Housing
Debbie Huszar, Housing, Task Handlers

Registration
Tony Baylis, Registration Chair, National Supercomputing Applications Center
Sheryl Reeder, National Supercomputing Applications Center
Kristine Weiand, IEEE Computer Society

CONFERENCE INFRASTRUCTURE
  CONFERENCE VICE-CHAIR
John Cobb, Oak Ridge National Laboratory

Chairs
Robert R. Borchers, Conference Equipment & PCs Chair, National Science Foundation
John Cobb, Equipment Rental Chair, Space Czar, Oak Ridge National Laboratory
Becky J. Versategui, Signage Chair, Oak Ridge National Laboratory
Chip Watson, Email/Web Room Chair, Jefferson Lab
James "Trey"White, A/V Chair, Oak Ridge National Laboratory

EDUCATION PROGRAM
  CONFERENCE VICE-CHAIR
Jeffrey C. Huskamp, East Carolina University

Education Chairs
Richard Bach, Technology Czar, Merck and Company
Lisa Bievenue, Program Co-Chair, National Center for Supercomputing Applications
Ginger Caldwell, Education Publications Chair, National Center for Atmospheric Research
Edna Gentry, Program Co-Chair, University of Alabama in Huntsville
Barb Helland, Systems Integration Chair, Krell Institute
Scott Lathrop, Research Exhibit Booth Chair, National Center for Supercomputing Applications
Bruce Loftis, Student Volunteers Chair, National Center for Supercomputing Applications

Education Committee
Wendy Creasey, East Carolina University
Ken Flurchick, Ohio Supercomputer Center
Robert Gotwals, The Shodor Education Foundation
Pam Joop, National Center for Supercomputing Applications
Ernie Marshburn, East Carolina University
Robert Panoff, The Shodor Education Foundation
Helen Parke, East Carolina University
Donna Petterson, National Center for Supercomputing Applications
Ann Redelfs, San Diego Supercomputer Center
Marcie Tolley, North Carolina Supercomputing Center

Advisory Committee
Norma Boakes, Oakcrest H.S.
Tom Lennon, SGI
Jason Painter, Farmville Central H.S.
Eric Pitcher, SGI
Kris Stewart, San Diego Supercomputer Center
Chuck Swanson, University of Minnesota
Paul Tisdel, SATEC

EXHIBITS
  CONFERENCE VICE-CHAIR
Joe McCaffrey, Mississippi State University

Exhibits Chairs
Elizabeth Bogard, Security, Hewlett-Packard
Ginger Caldwell, Exhibitor Outreach Chair, National Center for Atmospheric Research
Don Collier, Exhibition Management, DC Expositions, Inc.
Darryl Monahan, Show Services, Freeman Decorating

Research Exhibits Committee
Virginia To, Research Exhibits Chair, High Performance Technologies, Inc.
Dev Prabhu, Army Research Laboratory
Andrew Mark, Army Research Laboratory

INFORMATION ARCHITECTURE
  CONFERENCE VICE-CHAIR
Bill Kramer, Conference Vice-chair, Lawrence Berkeley National Laboratory / NERSC

Information Architecture Chairs
Eli Dart, Network Security Chair, Sandia National Laboratories
John Dugan, Wireless Chair, National Supercomputing Applications Center/Univ. of Illinois
Rex Duncan, Committee Networking Chair, Oak Ridge National Laboratory
Chuck Fisher, Production Chair, Oak Ridge National Laboratory
Ian Foster, Application Evangelist Chair, Argonne National Laboratory
Doug Luce, Information Management / Customer Support Chair, Aaronsen Group
Jeff Mauth, Physical Infrastructure Chair, Pacific Northwest National Laboratory
Martin Swany, Network Management/Monitoring Chair, University of Tennessee, Knoxville
Tim Toole, Deputy Chair, Sandia National Laboratories
William "Bill" Wing, Experimental Network Chair, Oak Ridge National Laboratory

Information Architecture Committee
Zaid Albanna, MCI
Greg Almes, Internet2
Warren Birch, Army Research Laboratory
Bryan Bodker
Pascal Boudreau, Terabeam Networks
Roberta Bourcher, Lawrence Berkeley National Laboratory
Steve Corbato, Internet2 UCAID
David Crowe, Oregon State University
Paul Daspit, Nortel Networks
Patrick Dorn, National Supercomputing Applications Center
John Dugan, National Center for Supercomputing Applications
Adam Duke, Florida State University
Tom Dunlop, DCC
Larry Dunn, CISCO
Hal Edwards, Nortel Networks
Stacy Eubanks, DCC
Larry Flourney, Internet2, Texas A&M University
Greg Goddard, University of Florida
Jalal Haddad, Oregon State University
Jason Hasse, CISCO
Wendy Huntoon, Pittsburgh Supercomputing Center
John Jamison, Juniper Networks
Steve Jones, CEWES
Wesley K. Kaplow, Qwest
Ed Kempe, Dallas Visitor's Bureau
Tom Kile, Army Research Laboratory
Dave Koester, MITRE Corporation
Bill Lennon, Lawerence Livermore National Laboratory
Paul Love, Internet2
Rick Mauer, Sandia National Laboratories
George Miller, MCI
Bill Nickless, Argonne National Laboratory
Kevin Oberman, Lawrence Berkeley National Laboratory
Willard Ostrander, TeraBeam Networks
James Patton, Caltech
Ben Peek, GST Telecom
Jim Rogers, CSC/Nichols
Jim Ross, Sandia National Laboratories
Philip Schreher, Qwest
Glen Smith, Qwest
Robert Spenser, Qwest
Janae Tinsley, Smart City Networks
Howard Walter, Lawrence Berkeley National Laboratory
John West, WorldCom
David Wheeler, National Supercomputing Applications Center
Linda Winkler, Argonne National Laboratory

PUBLIC RELATIONS
  CONFERENCE VICE-CHAIR
Kate Carey, Conference Vice-chair, Ohio Learning Network

Public Relations Chairs
Blaise Barney, Webmaster, Lawrence Livermore National Laboratory
Jon Bashor, Media Relations Chair, Lawrence Berkeley National Laboratory
LJ Evans, Publications Chair, Arctic Region Supercomputing Center
Greg Johnson, Webcasts Chair, San Diego Supercomputer Center

Public Relations Committee
Harry Ammons, San Diego Supercomputer Center
David Barber, OhioLINK
Mark Davenport, RP Interactive
David Hart, San Diego Supercomputer Center
Kim Iles, Graphic Designer, Ilesnet Design
Elizabeth Toole

TECHNICAL PROGRAM
  CONFERENCE VICE-CHAIR
James R. McGraw, Conference Vice-chair, Lawrence Livermore National Lab

Technical Program Chairs
Tom DeBoni, Proceedings Backup, Lawrence Berkeley National Laboratory
Jed Donnelley, Proceedings Chair, Lawrence Berkeley National Laboratory
Steve Elbert, Information Coordinator, Entropia
Sally Haerer, Awards Chair, Oregon State University
Michelle Hribar, Tutorials Co-Chair, Pacific University
Steve Jones, eSCape Co-Chair, U.S. Army Engineer Research and Development Center
James Arthur Kole, HPC Games Co-chair, Oak Ridge National Laboratory
Ewing Lusk, Gordon Bell Awards Chair, Argonne National Laboratory
John May, BOFS Assistant Chair, Lawrence Livermore National Laboratory
Rod Oldehoeft, Technical Papers Chair, Los Alamos National Laboratory
Philip Papadopoulos, Panels Chair, University of California, San Diego
Jennifer Schopf, Research Gems Chair, Northwestern University
Eleanor Schroeder, HPC Games Chair, Naval Oceanographic Office
Valerie Taylor, Tutorials Co-Chair, Northwestern University
Pat Teller, Invited Talks Chair, University of Texas El Paso
Rajeev Thakur, Birds of a Feather Chair, Argonne National Laboratory
John West, eSCape Co-Chair, Worldcom

Technical Papers Sub-Chairs
Randy Bramley, Sub-chair: Applications/Numerics/Visualization, Indiana University
Bob Lucas, Sub-chair: Architectures/Networks/Distributed Computing, Lawrence Berkeley National Laboratory
Dan Reed, Sub-chair: Performance Optimization, University of Illinois
Ron Perrott, Sub-chair: Programming Models and Tools, Queens University, Belfast

Technical Papers Committee
Abdullah Almojel, King Fahd University
Gail Alverson, Cray, Inc.
Martin Audet, National Resource Council of Canada
Robbie Babb, TRW/DSO
Fran Berman, University of California, San Diego
Michael Berry, University of Tennessee
Bill Carlson, IDA Center for Computer Science
Barbara Chapman, University of Houston
Helen Chen, Sandia National Lab
Pat Crossno, Sandia National Lab
David Culler, University of California, Berkeley
George Cybenko, Dartmouth College
Frederica Darema, National Science Foundation
Karsten Decker, Swiss Center for Sci Comp.
James Demmel, University of California, Berkeley
Thomas Fahringer, University of Vienna
Wu-Chun Feng, Los Alamos National Lab
Kyle Gallivan, Florida State University
Dennis Gannon, University of Indiana
Guang Gao, University of Delaware
Al Geist, Oak Ridge National Laboratory
Wolfgang Gentzsch, Genias Software
Andrew Grimshaw, University of Virginia
Mary Hall, Information Sciences Institute
Michael Heroux, Sandia National Laboratory
Jeff Hollingsworth, University of Maryland
Bill Johnston, Lawrence Berkeley National Laboratory
Steve Karmesin, Turbolabs
Ricky Kendall, Ames Laboratory
Carl Kesselman, Information Sciences Institute
David Keyes, Old Dominion University
Peter Kogge, University of Notre Dame
Kai Li, Princeton University
Tara Madyastha, University of California, Santa Cruz
Al Malony, University of Oregon
John Mellor-Crummey, Rice University
Kenichi Miura, Fujitsu Corporation
Bernd Mohr, Research Centre Juelich
Yoichi Muraoka, Waseda University
Hillarie Orman, Novell
Jean-Louis Pazat, IRISA
Padma Raghavan, University of Tennessee
John Rice, Purdue University
Diane Rover, Michigan State University
Joel Saltz, University of Maryland
Dave Schneider, Cornell University
Karsten Schwan, Georgia Institute of Technology
Karl Solchenbach, Pallas
Mark Stalzer, HRL Laboratories
Thomas Sterling, California Institute of Technology
Brian Tierney, Lawrence Berkeley National Laboratory
Donald Truhlar, University of Minnesota
Sam Uselton, Lawrence Livermore National Laboratory
David Walker, Oak Ridge National Laboratory
Steve Wallach, CenterPoint Venture Partners / Chiaro Networks
Harvey Wasserman, Los Alamos National Laboratory
Harry Wijshoff, Leiden University
Rich Wolski, University of Tennessee
Katherine Yelick, University of California, Berkeley

Tutorials Committee
Thomas Canfield, Argonne National Laboratory
Bradley M. Comes, U.S. Army, MSRC
John Grosh, High Performance Computing Modernization Office
Mary Beth Hribar, Cray, Inc.
Alice Koniges, Lawrence Livermore National Laboratory
Joe Mambretti, Northwestern University
Armin R. Mikler, University of North Texas
Reagon Moore, San Diego Supercomputer Center
Krish Namboodiri, National Coordination Office
John Sopka, Sun Microsystems, Inc.
George K. Thiruvathukal, DePaul University
Mateo Valero, Universidad Politecnica de Cataluña
Michael Warren, Los Alamos National Laboratory
Jerry Yan, NASA Ames
Pen-Chung Yew, University of Minnesota
Mary Zosel, Lawrence Livermore National Laboratory

VENTURE VILLAGE
  Dennis Duke, Conference Vice Chair, Florida State University
Steve Wallach, Conference Vice Chair, CenterPoint Ventures / Chiaro Networks

KEYNOTE ADVISORS
  Al Brenner, IDA
Dave Cooper, Lawrence Livermore National Laboratory
Dennis Duke, Florida State University
Betsy Schermerhorn, Fermi National Accelerator Laboratory
Larry Smarr, University of California, San Diego/Entropia, Inc.
Joe Thompson, Mississippi State University

SCXY INDUSTRY ADVISORY COMMITTEE
  Sam Adams, NEC
Mike Bernhardt, The Bernhardt Agency
Rich Brueckner, SUN
Bill DeSimone, Compaq
Larry Dunn, CISCO
George Funk, Dell
Fabio Gallo, SGI
Debra Goldfarb, IDC
Steve Joachims, Hewlett-Packard
Jim Padian, IBM
Ty Rabe, Compaq
Ellen Roder, Cray, Inc.
Kathy Sowards, Hewlett-Packard
Tom Tabor, HPCwire
Chris Willard, IDC

SCXY STEERING COMMITTEE
  Term Expires 2000:
Beverly Clayton, Pittsburgh Supercomputing Center
Cherri Pancake, Oregon State University
Margaret Simmons, UCSD/SDSC
Term Expires 2001:
David Culler, University of California, Berkeley
Louis Turcotte, Rose-Hulman Institute of Technology
Steve Wallach, CenterPoint Venture Partners / Chiaro Networks
Term Expires 2002:
David Cooper, Lawrence Livermore National Laboratory
Sally Haerer, Oregon State University
Charles Slocomb, Los Alamos National Laboratory
Term Expires 2003:
Jeff Huskamp, East Carolina University
Member Emeritus:
George Michael, Lawrence Livermore National Laboratory
Ex-Officio Members:
Anne Marie Kelly, IEEE Computer Society
Mary-Kate Rada, IEEE Computer Society
Alisa Rivkin, ACM